مهم‌ترین معادن فسفات و فروفسفر

ایران دارای منابع غنی از مواد معدنی مختلف از جمله فسفر و فروفسفر است. معدن‌های فسفر بیشتر به صورت فسفات‌ها وجود دارند و فروفسفر به عنوان ترکیبی از فسفر و آهن مطرح است. ایران دارای منابع غنی از سنگ‌های فسفاتی است که در مناطق مختلفی از کشور پراکنده شده‌اند. این معادن به دلیل اهمیت بالای فسفات در صنایع مختلف از جمله کشاورزی و شیمیایی، نقش مهمی در تامین نیازهای داخلی و حتی صادرات ایفا می‌کنند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین معادن فسفات ایران و ویژگی‌های آنها اشاره می‌شود:

معادن فسفات اسفوردی

موقعیت جغرافیایی : استان یزد، منطقه بافق

معدن اسفوردی یکی از بزرگترین و مهم‌ترین معادن فسفات ایران است. این معدن به صورت روباز استخراج می‌شود و دارای ذخایر قابل توجهی از سنگ فسفات با خلوص بالا است.

معدن فسفات چادرملو

موقعیت جغرافیایی : استان یزد، نزدیکی معدن سنگ آهن چادرملو

این معدن نیز یکی از معدن های فسفات در ایران به شمار می‌رود. عملیات استخراج در این معدن به صورت روباز انجام می‌شود و دارای ذخایر غنی از فسفات است.

معدن فسفات کانی‌کاست

موقعیت جغرافیایی : استان کرمان

معدن کانی‌کاست یکی از معدن های فسفات در ایران است که به دلیل دسترسی به ذخایر قابل توجهی از سنگ فسفات، نقش مهمی در تامین مواد اولیه صنایع کشاورزی و شیمیایی دارد.

سایر معادن فسفات

معدن فسفات جیرود :

واقع در استان تهران، این معدن دارای ذخایر فسفات است که به طور محدود استخراج می‌شود.

معدن فسفات سربیشه :

در استان خراسان جنوبی واقع شده و دارای ذخایر قابل توجهی از سنگ فسفات است.

معدن فسفات لامرد :

در استان فارس واقع شده و به عنوان یکی از منابع بالقوه فسفات در ایران شناخته می‌شود.

مهم‌ترین مناطق و معادن فسفر و فروفسفر

مهم‌ترین معادن فروفسفر

فروفسفر به طور مستقیم از معادن استخراج نمی‌شود بلکه از طریق فرآیندهای صنعتی و تلفیق آهن و فسفر به دست می‌آید. اما مواد اولیه آن که شامل فسفات و سنگ آهن است، از معادن مختلف استخراج می‌شوند. برای تولید فروفسفر نیاز به منابع فسفات و آهن است که همانطور که گفته شد، معدن های فسفات در یزد و کرمان وجود دارند و معادن سنگ آهن نیز در نواحی مختلف ایران از جمله کرمان، یزد، و خراسان جنوبی پراکنده هستند.برای اطلاع از انالیز فروفسفر روی لینک کلیک کنید.

ارتباط در واتس‌اپ
Scan the code
ارتباط با کارشناس 09394846636
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.