کوره ریخته گری

کوره ریخته گری چیست؟

کوره های ریخته گری وسایلی هستند که با وزن و حرارت مشخص می توانند به سرعت و با هزینه مقرون به‌ صرفه فلزات یا آلیاژها را ذوب کنند.

انواع کوره های ریخته گری در هزینه، کیفیت فلز و آلیاژ با هم تفاوت دارند که هر کدام می تواند قیمت کوره های ریخته گری را افزایش یا کاهش دهد.

انواع کوره های ریخته گری کدام اند؟

کوره های ریخته گری در انواع متفاوتی وجود دارند و هر یک شیوه و کارکرد مخصوص خود را دارد. هدف اصلی تمام کوره های ریخته گری، ایجاد حرارت لازم جهت ذوب کردن فلز یا آلیاژها است.

·         کوره بوته ای

از جمله انواع کوره های صنعتی می توان به کوره بوته ای اشاره کرد که یکی از رایج ترین انواع کوره های ریخته گری نیز محسوب می شود و از گذشته تا کنون در این صنعت فعالیت داشته است. علاوه بر این، کوره های بوته ای از جمله مهم ترین فرم کوره های فلزی است که می تواند درجه حرارت بالا را نیز تحمل کند.

 

·         کوره القایی

یکی دیگر از انواع کوره های صنعتی، کوره های القایی است. حرارت و دمای مورد نیاز برای این کوره های القایی از طریق تکنولوژی القای جریان الکترومغناطیسی صورت می گیرد. منشا انتقال الکترومغناطیس سیم پیچ های مسی است که قطعه را احاطه کرده ولی تماسی با آن ندارد. همین طور با انتقال جریان الکترومغناطیس، جهت میدان آن نیز عوض می شود.

این روند چندین بار تکرار می شود تا مولکول های فلز درون آن به حرکت درآید و در آخر به تولید حرارت ختم می شود و فلز به آرامی به مایع تبدیل می شود. همان طور که گفتیم هیچگونه رابطه مستقیمی میان فلز و ابزار ذوب نیست پس می توان فعالیت فلز را کنترل کرد و ترکیبات لازم را با بهترین کیفیت تولید کرد.

 

·         کوره قوس الکتریکی

از میان کوره های ریخته گری، بزرگ‌ ترین آن کوره قوس الکتریکی است که می تواند مقادیر زیاد فلزها را تا 45 تن ذوب کند.

 

·         کوره تشعشعی

از دیگر نوع کوره ها می توان به کوره تشعشعی اشاره کرد. روند کار این کوره به این صورت است که حرارت به شکل جریانی از سطح شارژ انتقال می‌ یابد و به دلیل تشعشع شعله، شارژ مایع می شود. در این نوع کوره ها گرما بر اساس انتقال، حرکت کرده و تشعشع ذوب می شود.

در این کوره ها هوا و انرژی با استفاده از مشعل از یک سمت به درون محفظه کوره داخل می شود. با سوختن انرژی حرارت برای ذوب شارژ تامین می شود. انرژی مصرفی این کوره ها می تواند مایع، گاز یا اینکه جامد باشد. گنجایش کوره های تشعشعی چیزی حدود 15 تا 75 تن است. البته در کوره های تشعشعی کوچک این مقدار کمتر از 500 کیلوگرم گنجایش دارد. از کوره های تشعشعی برای تولید مس، قلع و آلومینیوم استفاده می کنند.

 

·         کوره کوپلا

کوره کوپلا، یک کوره استوانه ای با دیواره نسوز است. کوره های کوپلا با استفاده از کک و ذغال سنگ و مواد افزودنی کامل شده اند و زمانی که کوره گرم است فلزات را به آن اضافه می کنند. این نوع از کوره ها بسیار ساده و ارزان قیمت هستند و انواع فلزات را می توان در آن ذوب کرد. همین طور، کوره کوپلا جهت حذف سرباره آهن ها نقش دارد و پس از کوره های زمینی بهترین چدن را می تواند تولید کند.

 

 

ارتباط در واتس‌اپ
Scan the code
ارتباط با کارشناس 09394846636
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.